Nichicon LGU2E821MELC
LGU2E821MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E821MELC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E821MELC.pdf
Availability of LGU2E821MELC
QUANTITY
LGU2E821MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E821MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2E821MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E821MELC
Related LinksLGU2E8, LGU2E821MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E821MELC Details Description
Related parts for LGU2E821MELC
REGULTR 5V/1.2V 3A SYNC 12XL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #M5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf