Nichicon LGU2F271MELB
LGU2F271MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2F271MELB
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGU2F271MELB.pdf
Availability of LGU2F271MELB
QUANTITY
LGU2F271MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2F271MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2F271MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2F271MELB
Related LinksLGU2F2, LGU2F271MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2F271MELB Details Description
Related parts for LGU2F271MELB
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
LP2HR 5.08/28/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf