Nichicon LGU2F391MELC
LGU2F391MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2F391MELC
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGU2F391MELC.pdf
Availability of LGU2F391MELC
QUANTITY
LGU2F391MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2F391MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2F391MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2F391MELC
Related LinksLGU2F3, LGU2F391MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2F391MELC Details Description
Related parts for LGU2F391MELC
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-MSOP datasheet.pdf
ANTENNA 5DBI RUBBER DUCK U.FL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 120VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf