Nichicon LGU2P471MELZ
LGU2P471MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2P471MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGU2P471MELZ.pdf
Availability of LGU2P471MELZ
QUANTITY
LGU2P471MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2P471MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2P471MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2P471MELZ
Related LinksLGU2P4, LGU2P471MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2P471MELZ Details Description
Related parts for LGU2P471MELZ
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG .100 BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.42KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf