Nichicon LGU2P471MELZ
LGU2P471MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2P471MELZ
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGU2P471MELZ.pdf
Availability of LGU2P471MELZ
QUANTITY
LGU2P471MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2P471MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2P471MELZ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)