Nichicon LGU2W121MELB
LGU2W121MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W121MELB
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W121MELB.pdf
Availability of LGU2W121MELB
QUANTITY
LGU2W121MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W121MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2W121MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W121MELB
Related LinksLGU2W1, LGU2W121MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W121MELB Details Description
Related parts for LGU2W121MELB
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 5.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 16 GA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf