Nichicon LGU2W151MELZ
LGU2W151MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W151MELZ
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W151MELZ.pdf
Availability of LGU2W151MELZ
QUANTITY
LGU2W151MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W151MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2W151MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W151MELZ
Related LinksLGU2W1, LGU2W151MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W151MELZ Details Description
Related parts for LGU2W151MELZ
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf