Nichicon LGU2W151MELZ
LGU2W151MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W151MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W151MELZ.pdf
Availability of LGU2W151MELZ
QUANTITY
LGU2W151MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W151MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2W151MELZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W151MELZ
Related LinksLGU2W1, LGU2W151MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W151MELZ Details Description
Related parts for LGU2W151MELZ
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QFN datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 1SEC DIN MNT datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.86A 140.4 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
V-BASIC STAND V15 22A LONG LEVER datasheet.pdf
ER1032-042NEL-QD, 4N/C + 2N/O, N datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf