Nichicon LGU2W221MELB
LGU2W221MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W221MELB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W221MELB.pdf
Availability of LGU2W221MELB
QUANTITY
LGU2W221MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W221MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2W221MELB
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W221MELB
Related LinksLGU2W2, LGU2W221MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W221MELB Details Description
Related parts for LGU2W221MELB
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 50MA PC MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
TRANS NPN 4.5V 22GHZ SOT343R datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IGBT H-SERIES 1200V 15A TO-247 datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC datasheet.pdf