Nichicon LGU2W271MELC
LGU2W271MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W271MELC
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W271MELC.pdf
Availability of LGU2W271MELC
QUANTITY
LGU2W271MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W271MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2W271MELC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)