Nichicon LGU2Z182MELC
LGU2Z182MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2Z182MELC
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGU2Z182MELC.pdf
Availability of LGU2Z182MELC
QUANTITY
LGU2Z182MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2Z182MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2Z182MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2Z182MELC
Related LinksLGU2Z1, LGU2Z182MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2Z182MELC Details Description
Related parts for LGU2Z182MELC
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN MALE 160POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf