Nichicon LGUW6680MELY
LGUW6680MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGUW6680MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LGUW6680MELY.pdf
Availability of LGUW6680MELY
QUANTITY
LGUW6680MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGUW6680MELY
Internal Part NumberEIS-LGUW6680MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGUW6680MELY
Related LinksLGUW66, LGUW6680MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGUW6680MELY Details Description
Related parts for LGUW6680MELY
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 80MA SC70 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
ENCODER KIT INCREMENT 3CH 400CPR datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 25HP 27A IP20 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 0.8MM TIN SMD datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
METRAL MINI COAX MALE RA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB datasheet.pdf