Nichicon LGW2D471MELA25
LGW2D471MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LGW2D471MELA25
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGW2D471MELA25.pdf
Availability of LGW2D471MELA25
QUANTITY
LGW2D471MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGW2D471MELA25
Internal Part NumberEIS-LGW2D471MELA25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.17A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGW2D471MELA25
Related LinksLGW2D47, LGW2D471MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGW2D471MELA25 Details Description
Related parts for LGW2D471MELA25
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MA-11DP10C3 3M CABLE 1 N/C datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf