Nichicon LGW2W271MELA50
LGW2W271MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGW2W271MELA50
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGW2W271MELA50.pdf
Availability of LGW2W271MELA50
QUANTITY
LGW2W271MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGW2W271MELA50
Internal Part NumberEIS-LGW2W271MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGW2W271MELA50
Related LinksLGW2W27, LGW2W271MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGW2W271MELA50 Details Description
Related parts for LGW2W271MELA50
TRANS PNP 18V 1A TO-126 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 550MW SOD323F datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 84VC SMB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf