Nichicon LGX2D821MELZ50
LGX2D821MELZ50 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2D821MELZ50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGX2D821MELZ50.pdf
Availability of LGX2D821MELZ50
QUANTITY
LGX2D821MELZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2D821MELZ50
Internal Part NumberEIS-LGX2D821MELZ50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGX
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2D821MELZ50
Related LinksLGX2D82, LGX2D821MELZ50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2D821MELZ50 Details Description
Related parts for LGX2D821MELZ50
IDC CABLE - AKC16G/AE16G/AKC16G datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 80POS 1.27MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 680MA 378 MOHM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-34V 3.5A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES 464.09 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf