Nichicon LGX2E561MELB30
LGX2E561MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2E561MELB30
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGX2E561MELB30.pdf
Availability of LGX2E561MELB30
QUANTITY
LGX2E561MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2E561MELB30
Internal Part NumberEIS-LGX2E561MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.83A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2E561MELB30
Related LinksLGX2E56, LGX2E561MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2E561MELB30 Details Description
Related parts for LGX2E561MELB30
RES ARRAY 6 RES 10K OHM 12SRT datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 32POS datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH SQUARE GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GDT 470V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-50' BLACK datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOD523 datasheet.pdf