Nichicon LGX2H181MELC30
LGX2H181MELC30 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2H181MELC30
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGX2H181MELC30.pdf
Availability of LGX2H181MELC30
QUANTITY
LGX2H181MELC30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2H181MELC30
Internal Part NumberEIS-LGX2H181MELC30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2H181MELC30
Related LinksLGX2H18, LGX2H181MELC30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2H181MELC30 Details Description
Related parts for LGX2H181MELC30
CONN SOCKET 24-18AWG TIN UMNL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
DISPLAY OLED 128X64 1BIT 1.0 ORN datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1975MHZ 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf