Nichicon LGX2W101MELA25
LGX2W101MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2W101MELA25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGX2W101MELA25.pdf
Availability of LGX2W101MELA25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LGX2W101MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2W101MELA25
Internal Part NumberEIS-LGX2W101MELA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2W101MELA25
Related LinksLGX2W10, LGX2W101MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2W101MELA25 Details Description
Related parts for LGX2W101MELA25
IC REG LDO NEG ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES 62.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-4-5600A-150MQD datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED BLU 12V SLDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf