Nichicon LGX2W121MELA30
LGX2W121MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2W121MELA30
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGX2W121MELA30.pdf
Availability of LGX2W121MELA30
QUANTITY
LGX2W121MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2W121MELA30
Internal Part NumberEIS-LGX2W121MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2W121MELA30
Related LinksLGX2W12, LGX2W121MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2W121MELA30 Details Description
Related parts for LGX2W121MELA30
TESTER WRIST STRAP ESD datasheet.pdf
POT 100 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC I2C/SRL 12BIT 4CH 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf