Nichicon LGX2W391MELC40
LGX2W391MELC40 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2W391MELC40
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGX2W391MELC40.pdf
Availability of LGX2W391MELC40
QUANTITY
LGX2W391MELC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2W391MELC40
Internal Part NumberEIS-LGX2W391MELC40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.73A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2W391MELC40
Related LinksLGX2W39, LGX2W391MELC40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2W391MELC40 Details Description
Related parts for LGX2W391MELC40
BATTERY PACK NICAD 12.0V 600MAH datasheet.pdf
ADAPTER TEST ASST 3POS PA datasheet.pdf
C/A 62.5 OFNR MTRJ-MTRJ RED SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf