Nichicon LGY1C183MELA40
LGY1C183MELA40 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1C183MELA40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGY1C183MELA40.pdf
Availability of LGY1C183MELA40
QUANTITY
LGY1C183MELA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1C183MELA40
Internal Part NumberEIS-LGY1C183MELA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1C183MELA40
Related LinksLGY1C18, LGY1C183MELA40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1C183MELA40 Details Description
Related parts for LGY1C183MELA40
CABLE GRIP BLACK 11-18MM datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 10K 64TP 14TSSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 466.56MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN MALE 20POS SILVER SLDR EYE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf