Nichicon LGY1H392MELZ45
LGY1H392MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1H392MELZ45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LGY1H392MELZ45.pdf
Availability of LGY1H392MELZ45
QUANTITY
LGY1H392MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1H392MELZ45
Internal Part NumberEIS-LGY1H392MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1H392MELZ45
Related LinksLGY1H39, LGY1H392MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1H392MELZ45 Details Description
Related parts for LGY1H392MELZ45
RES 6.8K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf