Nichicon LGY1H562MELZ50
LGY1H562MELZ50 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1H562MELZ50
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LGY1H562MELZ50.pdf
Availability of LGY1H562MELZ50
QUANTITY
LGY1H562MELZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1H562MELZ50
Internal Part NumberEIS-LGY1H562MELZ50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1H562MELZ50
Related LinksLGY1H56, LGY1H562MELZ50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1H562MELZ50 Details Description
Related parts for LGY1H562MELZ50
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 40-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR FUL-DUP 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.1A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf