Nichicon LGY1K472MELB45
LGY1K472MELB45 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1K472MELB45
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LGY1K472MELB45.pdf
Availability of LGY1K472MELB45
QUANTITY
LGY1K472MELB45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1K472MELB45
Internal Part NumberEIS-LGY1K472MELB45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1K472MELB45
Related LinksLGY1K47, LGY1K472MELB45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1K472MELB45 Details Description
Related parts for LGY1K472MELB45
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC DUAL POWER SWITCH 44MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 475 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf