Nichicon LGY2C391MELA
LGY2C391MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2C391MELA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGY2C391MELA.pdf
Availability of LGY2C391MELA
QUANTITY
LGY2C391MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2C391MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2C391MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2C391MELA
Related LinksLGY2C3, LGY2C391MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2C391MELA Details Description
Related parts for LGY2C391MELA
CONN HEADER 16POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RCV RS232 QUAD 120KBPS 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
NYLON CORD CLIP 6/6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf