Nichicon LGY2C561MELZ
LGY2C561MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2C561MELZ
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGY2C561MELZ.pdf
Availability of LGY2C561MELZ
QUANTITY
LGY2C561MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2C561MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2C561MELZ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2C561MELZ
Related LinksLGY2C5, LGY2C561MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2C561MELZ Details Description
Related parts for LGY2C561MELZ
HOLDER COIN CELL FOR 30MM CELL datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 RT ANG ETHERNET datasheet.pdf
LAMP CCFL 1150V 3.0 X 228MM datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
3MM BCKLIT RG LL155 datasheet.pdf