Nichicon LGY2E221MELZ
LGY2E221MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E221MELZ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E221MELZ.pdf
Availability of LGY2E221MELZ
QUANTITY
LGY2E221MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E221MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2E221MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E221MELZ
Related LinksLGY2E2, LGY2E221MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E221MELZ Details Description
Related parts for LGY2E221MELZ
FAN AXIAL 544X80MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf