Nichicon LGY2E391MELA
LGY2E391MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E391MELA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E391MELA.pdf
Availability of LGY2E391MELA
QUANTITY
LGY2E391MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E391MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2E391MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E391MELA
Related LinksLGY2E3, LGY2E391MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E391MELA Details Description
Related parts for LGY2E391MELA
IC MPU Z180 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 5A .187QC 125V datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf