Nichicon LGY2F561MELC
LGY2F561MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGY2F561MELC
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGY2F561MELC.pdf
Availability of LGY2F561MELC
QUANTITY
LGY2F561MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2F561MELC
Internal Part NumberEIS-LGY2F561MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2F561MELC
Related LinksLGY2F5, LGY2F561MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2F561MELC Details Description
Related parts for LGY2F561MELC
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf