Nichicon LGY2G121MELA
LGY2G121MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2G121MELA
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGY2G121MELA.pdf
Availability of LGY2G121MELA
QUANTITY
LGY2G121MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2G121MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2G121MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2G121MELA
Related LinksLGY2G1, LGY2G121MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2G121MELA Details Description
Related parts for LGY2G121MELA
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 70A 170VDC datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON.AWG20-24;AFS2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf