Nichicon LGY2G121MELB
LGY2G121MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGY2G121MELB
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGY2G121MELB.pdf
Availability of LGY2G121MELB
QUANTITY
LGY2G121MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2G121MELB
Internal Part NumberEIS-LGY2G121MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2G121MELB
Related LinksLGY2G1, LGY2G121MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2G121MELB Details Description
Related parts for LGY2G121MELB
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
PANEL REAR 3.05X5.22 FOR EFP304A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SRL LED - HOLDER RED datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf