Nichicon LGY2G121MELZ
LGY2G121MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2G121MELZ
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGY2G121MELZ.pdf
Availability of LGY2G121MELZ
QUANTITY
LGY2G121MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2G121MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2G121MELZ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2G121MELZ
Related LinksLGY2G1, LGY2G121MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2G121MELZ Details Description
Related parts for LGY2G121MELZ
IC DUAL PWR SUPPLY MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 108V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
FUSE STRIP 80A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 16.13MM datasheet.pdf
AML55 PADDLE SW COVER 2 PC COVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
MKP 10UF 5% 850VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf