Nichicon LGY2Z471MELZ
LGY2Z471MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2Z471MELZ
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGY2Z471MELZ.pdf
Availability of LGY2Z471MELZ
QUANTITY
LGY2Z471MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2Z471MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2Z471MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2Z471MELZ
Related LinksLGY2Z4, LGY2Z471MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2Z471MELZ Details Description
Related parts for LGY2Z471MELZ
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR ISDN-S 1:1/1:1 22MH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf