Nichicon LGY2Z821MELB
LGY2Z821MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGY2Z821MELB
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGY2Z821MELB.pdf
Availability of LGY2Z821MELB
QUANTITY
LGY2Z821MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2Z821MELB
Internal Part NumberEIS-LGY2Z821MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)