NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LH79520N0Q000B1,55
LH79520N0Q000B1,55 picture photo
Mfg. Part Number
LH79520N0Q000B1,55
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ARM7 BLUESTREAK MCU 176LQFP
Datasheet Download
LH79520N0Q000B1,55.pdf
Availability of LH79520N0Q000B1,55
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LH79520N0Q000B1,55 Order Process
Ship out your order
Specifications of LH79520N0Q000B1,55
Internal Part NumberEIS-LH79520N0Q000B1,55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesBlueStreak ; LH7
PackagingTray
Core ProcessorARM7®
Core Size32-Bit
Speed77.4MHz
ConnectivityEBI/EMI, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART
PeripheralsDMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O64
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH79520N0Q000B1,55
LH79520N0Q000B1,55 Details Description
Related parts for LH79520N0Q000B1,55
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
EMI FILTER 16A 480VAC datasheet.pdf