Taiyo Yuden LHF15BB102J
LHF15BB102J picture photo
Mfg. Part Number
LHF15BB102J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 950MA 670 MOHM TH
Datasheet Download
LHF15BB102J.pdf
Availability of LHF15BB102J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHF15BB102J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHF15BB102J
Internal Part NumberEIS-LHF15BB102J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLHF15BB
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±5%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)670 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHF15BB102J
Related LinksLHF15, LHF15BB102J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHF15BB102J Details Description
Related parts for LHF15BB102J
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 20-QFN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf