Taiyo Yuden LHL06NB272J
LHL06NB272J picture photo
Mfg. Part Number
LHL06NB272J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 44MA 26 OHM TH
Datasheet Download
LHL06NB272J.pdf
Availability of LHL06NB272J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHL06NB272J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL06NB272J
Internal Part NumberEIS-LHL06NB272J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±5%
Current Rating44mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL06NB272J
Related LinksLHL06, LHL06NB272J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL06NB272J Details Description
Related parts for LHL06NB272J
IC FLASH 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 12V 125W datasheet.pdf
IC SW ANLG QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC PFC CTLR DUAL BCM 16-SOIC datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 12.7X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 210MA 830 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL datasheet.pdf