Taiyo Yuden LHL06NB272J
LHL06NB272J picture photo
Mfg. Part Number
LHL06NB272J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 44MA 26 OHM TH
Datasheet Download
LHL06NB272J.pdf
Availability of LHL06NB272J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHL06NB272J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL06NB272J
Internal Part NumberEIS-LHL06NB272J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±5%
Current Rating44mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL06NB272J
Related LinksLHL06, LHL06NB272J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL06NB272J Details Description
Related parts for LHL06NB272J
IC FLASH 2MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RIGHT ANGLE SURFACE PROBE datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-150 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf