Taiyo Yuden LHL06NB3R9K
LHL06NB3R9K picture photo
Mfg. Part Number
LHL06NB3R9K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 530MA 270 MOHM
Datasheet Download
LHL06NB3R9K.pdf
Availability of LHL06NB3R9K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHL06NB3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL06NB3R9K
Internal Part NumberEIS-LHL06NB3R9K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating530mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL06NB3R9K
Related LinksLHL06, LHL06NB3R9K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL06NB3R9K Details Description
Related parts for LHL06NB3R9K
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CAP 47F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf