Taiyo Yuden LHL08NB331K
LHL08NB331K picture photo
Mfg. Part Number
LHL08NB331K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 440MA 970 MOHM
Datasheet Download
LHL08NB331K.pdf
Availability of LHL08NB331K
QUANTITY
LHL08NB331K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL08NB331K
Internal Part NumberEIS-LHL08NB331K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating440mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)970 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL08NB331K
Related LinksLHL08, LHL08NB331K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL08NB331K Details Description
Related parts for LHL08NB331K
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .460" datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 910MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LP 10MA SC-59 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
LCD TFT 12.1" 800X600 SVGA datasheet.pdf
47UF 50V 10X13 105C RAD datasheet.pdf