Taiyo Yuden LHL08TB560K
LHL08TB560K picture photo
Mfg. Part Number
LHL08TB560K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.1A 170 MOHM TH
Datasheet Download
LHL08TB560K.pdf
Availability of LHL08TB560K
QUANTITY
LHL08TB560K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL08TB560K
Internal Part NumberEIS-LHL08TB560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL08TB560K
Related LinksLHL08, LHL08TB560K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL08TB560K Details Description
Related parts for LHL08TB560K
RES SMD 21.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE CORD #20 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 320MA 6.4 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 11POS datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .160" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf