Taiyo Yuden LHL13TB331K
LHL13TB331K picture photo
Mfg. Part Number
LHL13TB331K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 1.1A 350 MOHM TH
Datasheet Download
LHL13TB331K.pdf
Availability of LHL13TB331K
QUANTITY
LHL13TB331K Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL13TB331K
Internal Part NumberEIS-LHL13TB331K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL13TB331K
Related LinksLHL13, LHL13TB331K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL13TB331K Details Description
Related parts for LHL13TB331K
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR W/ FILTER 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .4MM PITCH datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf