Taiyo Yuden LHL16TB332J
LHL16TB332J picture photo
Mfg. Part Number
LHL16TB332J
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 500MA 2.2 OHM TH
Datasheet Download
LHL16TB332J.pdf
Availability of LHL16TB332J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHL16TB332J Order Process
Ship out your order
Specifications of LHL16TB332J
Internal Part NumberEIS-LHL16TB332J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Apr/2013
Standard Package250
SeriesLH
PackagingTray
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.3mH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant490kHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHL16TB332J
Related LinksLHL16, LHL16TB332J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHL16TB332J Details Description
Related parts for LHL16TB332J
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ADC 10BIT 1CH 200-500KSPS SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
TRAY ASSY .6FH REC 12H W/G-PLT,C datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO062F070O LDMK. datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf