Taiyo Yuden LHLC06NB1R5M
LHLC06NB1R5M picture photo
Mfg. Part Number
LHLC06NB1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.1A 66 MOHM TH
Datasheet Download
LHLC06NB1R5M.pdf
Availability of LHLC06NB1R5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LHLC06NB1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of LHLC06NB1R5M
Internal Part NumberEIS-LHLC06NB1R5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesLH
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHLC06NB1R5M
Related LinksLHLC06, LHLC06NB1R5M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LHLC06NB1R5M Details Description
Related parts for LHLC06NB1R5M
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 5POS PUR 0.6M datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 100A SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
IC FPGA 413 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 98POS datasheet.pdf
AL-ELKO AL-ELKO datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5760MHZ CMOS SMD datasheet.pdf