Littelfuse LJCA060.X
LJCA060.X picture photo
Mfg. Part Number
LJCA060.X
Brief Description
FUSE AUTOMOTIVE 60A 32VAC/VDC
Datasheet Download
LJCA060.X.pdf
Availability of LJCA060.X
QUANTITY
LJCA060.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LJCA060.X
Internal Part NumberEIS-LJCA060.X
Fuse TypeAutomotive
Current Rating60A
Operating Temperature-
ColorYellow
Size / Dimension0.571" L x 0.472" W x 0.630" H (14.50mm x 12.00mm x 16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LJCA060.X
Related LinksLJCA, LJCA060.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LJCA060.X Details Description
Related parts for LJCA060.X
SPEAKER ROUND 57MM 8 OHM .5W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 20A 600V datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.96NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE STEEL DUAL ACCESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 580MA 1.2 OHM datasheet.pdf