Bel Fuse Inc. LK1001-7ERD8
LK1001-7ERD8 picture photo
Mfg. Part Number
LK1001-7ERD8
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 150W
Datasheet Download
LK1001-7ERD8.pdf
Availability of LK1001-7ERD8
QUANTITY
LK1001-7ERD8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1001-7ERD8
Internal Part NumberEIS-LK1001-7ERD8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher K
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.60" L x 4.40" W x 3.20" H (168.0mm x 111.0mm x 80.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max128W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1001-7ERD8
Related LinksLK1001, LK1001-7ERD8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LK1001-7ERD8 Details Description
Related parts for LK1001-7ERD8
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 38-QFN datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS AM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-252 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf