Taiyo Yuden LK10052R2K-T
LK10052R2K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK10052R2K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 20MA 1.15 OHM
Datasheet Download
LK10052R2K-T.pdf
Availability of LK10052R2K-T
QUANTITY
LK10052R2K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK10052R2K-T
Internal Part NumberEIS-LK10052R2K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating20mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK10052R2K-T
Related LinksLK1005, LK10052R2K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK10052R2K-T Details Description
Related parts for LK10052R2K-T
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF50 ACCESSORIES datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf