Taiyo Yuden LK1005R39K-T
LK1005R39K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK1005R39K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 20MA 410 MOHM
Datasheet Download
LK1005R39K-T.pdf
Availability of LK1005R39K-T
QUANTITY
LK1005R39K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1005R39K-T
Internal Part NumberEIS-LK1005R39K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance390nH
Tolerance±10%
Current Rating20mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)