ST LK112M27TR
LK112M27TR picture photo
Mfg. Part Number
LK112M27TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LK112M27TR.pdf
Availability of LK112M27TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LK112M27TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LK112M27TR
Internal Part NumberEIS-LK112M27TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.29V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK112M27TR
Related LinksLK112, LK112M27TR Datasheet, ST Distributor
LK112M27TR Details Description
Related parts for LK112M27TR
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH BLOCK MOM FOR EMRGNCY PB datasheet.pdf
SCT PHSE CTRL MOD 600V 150A datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 3POS FEMALE 6M datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf