Taiyo Yuden LK1608150M-T
LK1608150M-T picture photo
Mfg. Part Number
LK1608150M-T
Brief Description
FIXED IND 15UH 1MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
LK1608150M-T.pdf
Availability of LK1608150M-T
QUANTITY
LK1608150M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1608150M-T
Internal Part NumberEIS-LK1608150M-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1608150M-T
Related LinksLK1608, LK1608150M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK1608150M-T Details Description
Related parts for LK1608150M-T
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC CMEMS 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 5" X 72YD datasheet.pdf